04.02.2022.Bajki i bajeczki

"Książeczki bajeczki kolorowe są.

Na półkach, regałach czytane być chcą.

Tu książę, księżniczka, czarownica zła,

a Pinokio mały, długi nos już ma.

W tym tygodniu było w naszej grupie bardzo bajecznie i kolorowo. Mnóstwo bajek, opowiadań, mini teatrzyków, układanie puzzli, zabaw ruchowych, piosenek, prac plastycznych związanych z ich bohaterami (bajkowy zamek, Czerwony Kapturek, kolorowanki z postaciami bajek), pokazały dzieciom, czym jest dobro, a czym zło. Obcując codziennie z książką, biorąc czynny udział w proponowanych zabawach już maluszki potrafią wyciągać wnioski z morałów bajek min.:

Przez cały tydzień podczas pobytu w przedszkolu bawiliśmy się w wypożyczanie i czytanie bajeczek ze wspólnie zorganizowanej mini przedszkolnej naszej biblioteki.

Dzieci głęboko przeżywają treść bajek, opowiadań, baśni - nie są biernymi ich odbiorcami. Chętnie naśladują w zabawach                      i inscenizacjach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością, interesujące opowiadania            i historyjki.

W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody, a przede wszystkim pozbyć się lęku.

Co daje wspólne czytanie?
* Buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem;
* Pobudza rozwój mózgu;
* Wzbogaca słownictwo malucha, poszerza wiedzę;
* Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię;
* Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi i świata;
* Pobudza rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość,
* Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw;
* Sprzyja szybszemu samodzielnemu mówieniu, a później pisaniu i czytaniu;
* Kształtuje nawyk czytania na całe życie;
* Chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera.

Opracowała: Ewa Dryka