14.01.2022,,Słoneczka" i ptasia stołówka zimową porą

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo- dzieci!

Maluszki z grupy ,,Słoneczka” w trakcie zajęć w tym tygodniu zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. „Spotkanie w karmniku” i pięknie przeliczały goszczące w nim wróbelki.

Przedszkolaki przyniosły do przedszkola różne ziarenka, nasionka, kasze, ziarna słonecznika, które dokładnie obejrzały oraz słoninkę dla sikorek. Karmnik to w zimie najlepszy przyjaciel ptaków. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki oraz czego nie powinno się dawać – chleba. Następnie same z dużym zapałem wsypywały pokarm do karmnika. Dzieci zgodnie obiecały, że będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku, który został umieszczony w przedszkolnym ogrodzie przez panią Natalkę. Uczestniczyły również  w zabawie z figurami geometrycznymi układając karmnik i ptaszki z figur. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczną  „Ptaki w karmniku” i wspólnie zatańczyły przy piosence o głodnym ptaszku. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Będą miały okazję do obserwacji  i rozpoznawania, jakie ptaszki odwiedzają karmnik. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Dziękujemy Rodzicom za włączenie się w akcję dokarmiania poprzez gromadzenie pożywienia dla ptaków.

Opracowała: Ewa Dryka