2022.01.28 - "Motylki" realizują Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt.: "Czyste powietrze wokół nas"

Program "Czyste powietrze wokół nas" ma charakter profilaktyczny, a przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi, ponadto uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata, wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu. W ramach realizacji programu w grupie pięciolatków rozmawialiśmy dużo o szanowaniu przyrody, o tym jak ważne są rośliny, drzewa, lasy, aby lepiej nam się oddychało (odbyło się spotkanie z leśnikiem). Dzieci poznały różne rodzaje dymów, co i dlaczego dymi? Obejrzały prezentację multimedialną pt.: "Dymy", "Smok czy smog". Prezentacje uświadomiły dzieciom co to jest "smog", jakie czynniki sprzyjają zanieczyszczaniu powietrza wywołanym działalnością człowieka. Zapoznały się z maskotką "Dinkiem", kolorowały portret Dinusia, uczyły się piosenki o Dinusiu. "Motylki" wiedzą również, że powietrze ze smogiem jest szkodliwe dla zwierząt i ptaków, szczególnie zimą, kiedy ze względu na warunki pogodowe mają utrudniony dostęp do wody i jedzenia. Pięciolatki dokarmiają zimą w przedszkolnym ogrodzie ptaszki, gromadzą dla nich pokarm, a dziadziuś Michałka zrobił karmnik, który zawiesiliśmy na jednym z drzew. Na koniec realizacji programu "Motylki" wraz z Panią rozmawiały o tym, w jaki sposób oddycha człowiek i jak ważne jest do oddychania czyste i świeże powietrze. Wspólnie z Panią wykonały model układu oddechowego.

Opracowała: Bernadeta Kozik